закрыть
Вітаємо!

Приєднуйтесь до нас на facebook!
ЧільнаПодії 2015Свято Весни і Великодня

Свято Весни і Великодня

Ой дай, Боже, весну-у-у-у почать!

Великдень на Хуторі Савки

Великдень 2015

12 квітня 2015 з 13:00 до 18:30

 

На це свято усі квитки вже продані. Але ще можна встигнути наступну подію:
Вулиця — сільський клюб 30-х

 

 

Розклад свята

Народжується Весняне Сонце-Ярило, день зрівнюється з ніччю і йде на ріст. За Сонячним цилом остаточно настає весна, оновлюється саме життя, природа танцює кривого танця, дерева вбираються в нові шати, а люди радіють вже майже літньому теплу. Оновлюється країна, вся наша епоха, а разом з нею змінюємось і ми.

Ми познайомимо вас з традиційною Великодньою обрядовістю: як з добре знаваними обрядами, так і можливо з досі нечуваними. Ми розповімо і на ділі покажемо, що давні традиції можуть бути свіжими і актуальними в умовах ХХІ століття.

 

писанкарка-сміється

майстерня-писанки

дитя-з-писанкою

у-мене-все

слухають-майстриню

розграфлена-писанка

родина-на-майстерні-писанки

вигля1

здорова-писанка

писанка

хлопчик-пише

вигляд3

 

котять-крашанки

Граємо в «Крашанки»: чия далі закотиться — той і перемагає. Головна умова — не кидати, а лише котити.

У цей кожен гість нашого Хутору:

 • Пройде повну екскурсію подвір’ям українського селянина: власноруч змеле мірку борошна, навчиться випускати бджіл у перший виліт;
 • З намеленого борошна матері замісять тісто, а діти виліплять пташок, з якими закликатимуть з теплого краю Весну та приліт справжніх птахів;
 • Поводить кривого танця, що символізує продовжуваність життя і перетікання енергії з одного стану в інший;
 • Послухає веснянок та власноруч наблизите прихід тепла;
 • Дізнається про традиції поліського ткацтва;
 • Побачить нашу нову колекцію рушників;
 • Ми переодягнемо вас у традиційний поліський стрій та художньо сфотографуємо на плівковий фотоапарат;
 • Прийме участь у майтер-класі з зав’язування хустки заміжнім жінкам;
 • Дізнається чому на свято випікали три види пасок, та скуштує кожної з них: жовтої для Сонця, білої для Місяця та чорної, яку випікали для людей;
 • Скуштує кулішу з вогню та печені з печі;
 • Принесе додому власноруч розмальовану писанку;
 • Відкриє для себе обряд «Вогні Великодньої ночі»;
 • Та дізнається багато нечуваних раніше подробиць про це давнє свято.

Екскурсія подвір’ям

Давні пам’ятки
Ви побачите предмети господарського вжитку, автентичний одяг та рідкісні зразки традиціційного народного мистецтва XVI – XX століть.

Українська хата під очеретом

Сіни хати селянина 1786 року, скриня, ткацький верстат (кросна)

Скрині в сінях

Вікно біля верстата

Світлиця дворянської хати

Лучкова пилка у коморі

 

Інтерактивна лекція
Мелемо в жорнах, дмемо міхи в ковальні, заглядаємо до вуликів, сідаємо за ткацький верстат, знайомимося з ремеслом столяра та чоботаря.

Батько розказує про лико

Екскурсія в клуні, мелемо борошно, куємо

Іринка тче з дітьми

Колекція староинного взуття

Самовари на печі

Прядка з Косівщини

13:00 – 13:30

Веснянки і закликання пташок

KiM8LXNZViQ

Обрядове весняне печиво: “Соха і серп”, “Борона”, “Соха з Ярмом”, “Гніздо”. Західне Полісся. 1965 р.

Робимо пташок з тіста

Зі щойно змеленого борошно наші мами зроблять тісто, а діти наліплять пташок. Ми поставимо їх у піч і вже за 20 хвилин почнемо закликати птахів.

Водимо весняки

Усі давні веснянки наділені цікавим космічним змістом. В їх основі лежить споконвічне бажання людини пізнати Всесвіт і закони його будови. Такі веснянки, як «Кострубонько», «Воротар», «Ляля», «Фортуна», «Жучок», «Вербова дощечка», «Семик», «А ми просо сіяли» та «Кривий танець» створення Світу, значення Зірок, Сонця і Місяця та їх циклів, значення дощу і вогню, питання народження і смерті, питання предвічного закону — продовження людського роду та вибір пари для одруження.

весняки-два-табори2

весняки-два-6

весняки-два-4

веснянки-2010-рівчачок-2

весняки-два-табори

весняки-два-5

хороводи

веснянки-2010-рівчачок

веснянки-танцюємо

дівча-сміється

весняки-два-3

веснянки-2010

«Кривий танець» — рух, його кінця й початку не можна знайти, не можна його пізнати: «То вгору, то вдолину, то в ружу, то в калину». Тут тема космічна — «рух» Сонця, а краще сказати Соняшної системи, — сонце по небу то сходить, іде вверх, то йде вниз — заходить — і це вічно, незмінно… І людське життя, повне сил, іде вгору; то воно знижується, заходить-умирає людина…

Степан Килимник, «Український рік у народніх звичаях в історичному освітленні» Том ІІ. Весняний цикл

13:30 – 14:00

Частування кулішем та печенею

Куліш «Козацька втіха!

з вогню!

Куліш «Козацька втіха!»

Жовте пшоно булькоче в казані, господар докришує цибулю, грудинку великими шматками та лишає на півгодини на вогні. Одразу, як діти набігаються, зможуть відновити сили, як козаки колись у поході.

Печеня - печена в печі картопля з м"ясом або грибами

з печі!

 

Тиха печеня

Макітра, загорнута у жар, шепоче у печі, всередині перемліває печеня, щоб потім розтанути у роті. Цю страву завше любили за її смак та поживність, тому радо готували на верчорницях. Печеня може бути з м’ясом, а може з грибами.

14:00 – 14:40

Лекція з історії свята

писанки

Розповімо про походження Великодня та значення його ключових символів. Заглибимось у тему писанкових орнаментів, обговоримо їх первісне значення та сучасне сприйняття цих глибинних сенсів. Проаналізуємо гаївки, які щойно водили та класифікуємо їх на види.

14:00 – 14:40

Майстер-клас зав’язування хустки

З весною у село приходить робота і закінчується пора весіль. Дівчата, що за зиму встигли одружитися мають вміти правильно в’язати хустки. А як не вміють — не біда, матінка навчить.

14:40 – 15:20

Фотосесія у традиційному Поліському вбранні

На Великдень був звичай вдягатись у нове, бо вся Земля скидає зимовий одяг і одягається у Весняні шати. Тож і ми по-черзі одягнемо вас у традиційні поліські строї та гарно сфотографуємо у живому інтер’єрі.

CNV000025

DSC_8966

маргарита

15:20 – 16:20

Показ колекції рушників

Ми покажемо вам чудову колекцію давніх вишитих рушників, на яких часом зустрічаються справжні перли народного фольклору як то слова: «Летів орел через синєє море, та й над морем крикнув», «Без соли без хлеба — плохая беседа» та інші їм подібні.

15:20 – 16:20

Майстеня писанкарства

Писатимемо писанки у 161-літній хаті, виводитимемо знаки Всесвіту писачком та очищуватимемо вогнем. Страшно уявити, але цю традицію наслідують мільйони людей по всьому світу впродовж кількох тисяч років (!).

писанка-у-руці

вигляд2

креслять

16:20 – 17:20

Пригощання чаєм на травах з паскою

Як здавна було заведено, напередодні ми випечемо три види пасок: жовту для Сонця, білу для Місяця та чорну — для людей. І пригостимо вас разом з чаєм з самоварів на травах, вирощених у нас на подвір’ї, та висушених на горищі без доступу сонця. Неймовіно енергетичний напій!

DSC_3735-Edit

IMG_2651

батько-ріже-паску

 

17:20 – 18:00

Вогні Великодньої ночі

vohni-na-velykden

Вогнем у цю ніч очищають землю, село, луки, ліси, ріки, гори й доли, води й поля, — від злого очиститься усе, куди лише досягне сяйво від цих вогнів. Де горять і світять весняні-великодні вогні — не підступить туди лиха сила та дідьки. Вважалось, що спати у цю ніч не можна — «щоб нечиста сила не наснилась».

Коли лише починало смеркати, сходились з усіх сторін парубки на великодні вогні. Вогонь розпалювали десь на горбі за селом або на майдані під церквою, щоб вогнище було видно на все село, а ще краще — щоб його можна було бачити і в сусідніх селах. Для цього вогню вважалося добрим зрізати в лісі або в леваді сухий дуб чи суху вербу — «бо в сухому дереві нечиста сила ховається».
Звичай велів украсти в попа стару бочку, діжу або колесо від старого воза — «щоб було чим розпалити вогнище».

Разом з парубками ми принесемо сухе дерево та спалимо його разом з колесом та старою діжкою – символами Зимового Сонця Коляди, яке замінюється новим Весняним Ярилом.

18:00 – 18:30

Погляньте, який Великдень ми влаштували торік. Діти й дорослі кували, мололи, до вулика заглядали і писанку писали. В першій частині відео відтворена давня дитяча гра “В крашанки”, в другій частині — екскурсія подвір’ям з відвідуванням пересувної циганської ковальні, клуні з жорнами та пасіки.

Доріжка: Древо, Володар — «Надворі чорна хмара в’ється» (жартівлива колядка-кант), Погориння, Дубровицький р-н, Білоруське Полісся.

VELYKDEN'. Easter in museum. Великдень у музеї 2014

Ой Весна-Весна, Весняночка, де твоя дочка, паняночка?

Коментарі

 • Завжди раді гостям

  Про музей

  Вільні екскурсії

  Спосіб вивчення української культури та історії XVII – XX століть, створений спеціально для вільних людей.

  Про музей

  Оглянути музей

  Дізнайтесь більше про музей української ідентичності.